YouTube Facebook

Szanowni Państwo!

Jak już wspominaliśmy Konkurs Plastyczny „Moja korona i sukienka dla Matki Bożej i Jej Syna”, przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania zarówno co do ilości nadesłanych prac jak również co do poziomu artystycznego. W związku z tym, że chcielibyśmy jeszcze niektóre z prac wyróżnionych i nagrodzonych zaprezentować i przekazać do różnego rodzaju instytucji prosimy o podpisanie stosownego oświadczenia i przesłania go do Wydawnictwa PROMYCZEK. Wzór oświadczenia do pobrania>

Oświadczenie można zeskanować lub zrobić zdjęcie i przesłać w formie elektronicznej na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

 

Protokół Jury Konkursu Plastycznego

Korona i sukienka Matki Bożej i Jej Syna

Z okazji Jubileuszu 300-lecia Koronacji Cudownego Matki Bożej Częstochowskiej, redakcja „Promyczka Dobra” oraz Klasztor Ojców Paulinów z Jasnej Góry, ogłosili konkurs na artystyczny projekt  korony i sukienki Matki Bożej i Jej Syna. Konkurs ten, odbił się szerokim echem  w całej Polsce, ale i nie tylko, gdyż jury odnalazło wśród nadesłanych prac również adresy zagraniczne.

Wszystkich nadesłanych prac było 1647. Co prawda, konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych, ale z pełną świadomością jury oglądając propozycje młodych artystów zauważało prace wykonywane przy udziale całej rodziny z mamą, tatą i może rodzeństwem. To tylko dodawało radości organizatorom, gdyż włączyło w dzieło uwielbiania Maryi i artystycznej modlitwy do Niej i Jej Syna Jezusa Chrystusa całe rodziny.

Wszystkie nadesłane w terminie prace w specjalnej procesji zostały przyniesione do Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze przez przedstawicieli zespołu Promyczki Dobra, redakcji miesięcznika oraz członków jury, a następnie w czasie mszy świętej  ofiarowane Panu Bogu przez ręce Maryi w dniu 5 maja 2017 roku o godz. 14.30. W intencji wszystkich uczestników modliliśmy się w czasie tej mszy świętej oraz podczas wieczornego Apelu Jasnogórskiego.

Konkurs rozpatrywany był w dwóch kategoriach wiekowych. Pierwsza obejmowała dzieci z klas 0-3 a druga klasy 4-6. W związku z tak dużą ilością nadesłanych prac nawiązując do jubileuszu 300-lecia Koronacji Jasnogórskiego Wizerunku Koronami Papieskimi, jury wyróżniło również 300 nadesłanych prac w dwóch kategoriach wiekowych. Ostatecznie jury po kilkugodzinnym oglądaniu, naradzaniu się podczas dwuetapowego wyboru prac, przyznało 300 nagród, w tym 24 to nagrody specjalne. Przy tej okazji wspomnieć trzeba, że zdecydowana większość prac wykonana była na bardzo dobrym poziomie, a wiele z nich stanowiła swoiste perełki artystycznego popisu. Jury z zachwytem i szerokimi dyskusjami o niektórych z nich, dzieliło się z Ojcami Paulinami, którzy nie kryli swej ciekawości i nie szczędzili pytań związanych z techniką stworzonego często małego dzieła sztuki. A było o czym rozmawiać, bo technika prześcigała technikę. Zachwycaliśmy się propozycjami czysto malarskimi, powstałymi przy użyciu kredek, pasteli, farb, jak i wykonanymi z innych mediów artystycznego tworzywa, takich jak bibuła kolorowa, plastelina, cekiny, tkaniny i wiele innych. W niektórych szatach i koronach Matki Najświętszej i Dzieciątka Jezus, można było dopatrzyć się wizerunków świętych i błogosławionych. Niektóre stylizacje Madonny przypominały ludowe stroje Lachów czy Górali.

Jury obradowało w składzie :

Milenia Małecka-Rogal – redaktor „Promyczka Dobra” i dyrektor Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu

Małgorzata Gromala – artysta plastyk

Marta Kowalik – nauczyciel Katolickiego Liceum Plastycznego w Nowym Sączu

O. Michał Legan – Paulin

Wacław Jagielski – artysta malarz, przewodniczący jury

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 1 czerwca 2017 roku w czasie Dnia Dziecka na Jasnej Górze, natomiast prace będzie można oglądać przez całe wakacje na zorganizowanych wystawach. Prace Nagrodzone eksponowane będą w Sali Rycerskiej, a wyróżnione w Sali Ojca Kordeckiego.

 

Poniżej zamieszczamy listę laureatów konkursu i bardzo serdecznie zapraszamy na 1.06.2017 na Jasną Górę na uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.

Prosimy o potwierdzenie udziału w spotkaniu 1.06.2017 w Częstochowie na Jasnej Górze.

Tel 18/443 44 00,e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Prace wyróżnione Nagrodami specjalnymi>

Zobacz Prace wyróżnione Nagrodą Specjalną:

Prace nagrodzone>

Prace wyróżnione>

Poniżej przedstawiamy galerię Wszytskich prac wyróżnionych i nagrodzonych w konkusie (ze względu na dużą ilość prac galaeria podzielona jest alfabetycznie od naziwka i imienia uczestnika)

Praca Laureatów z nazwiskami na A-J:

Praca Laureatów z nazwiskami na K-P:

Praca Laureatów z nazwiskami na R-Ż: