YouTube Facebook
Aureola logo

Aureola – od Stanisława do Karola to seria filmów dla dzieci o polskich świętych i błogosławionych zrealizowana przez wydawnictwo Promyczek oraz TVP Kraków. Produkcja filmów dla dzieci z tej serii to niezwykłe wydarzenie w historii polskiej kinematografii. Po raz pierwszy podjęto próbę opowiedzenia dzieciom o naszych przodkach, ludziach, którzy tworzyli historię Polski i odznaczali się świętością życia. Nagrania do serii Aureola zostały zrealizowane w dniach 7 –24 stycznia 2014 roku w studiu Telewizji Kraków. Na całą serię składa się 13 odcinków (każdy trwa około 15 minut) w formie widowiska teatralno-studyjnego, w którym występuje aktor z lalkami scenicznymi. Nie bez powodu wybrano właśnie taką formę przekazu – dzieci bardzo lubią spektakle teatralne. Połączenie kamery filmowej ze sceną teatralną daje nam świetny środek medialny do przekazywania dzieciom ważnych treści. Świadczy o tym sukces m.in. amerykańskiego programu edukacyjnego Ulica Sezamkowa. W Polsce powstały również podobne produkcje dla dzieci, np. Domisie. Podczas montażu poszczególnych odcinków Aureoli do każdego została dołączona dwuminutowa animacja (ilustrowana przez Jadwigę Żelazny) o ważnych wydarzeniach z życia bohatera danego odcinka oraz piękna piosenka ułatwiająca zapamiętanie faktów. Adresatami filmów Aureola są dzieci w wieku od trzech lat wzwyż, a także ich rodzice, nauczyciele, katecheci, duszpasterze – wszyscy, którzy poszukują bezpiecznej przestrzeni dla rozwoju dzieci.

                                      

Aureola to pełne ciepła spotkania rozśpiewanego rodzeństwa Karolinki i Piotrusia (lalki sceniczne) z zakonnikiem Nikodemem (aktorem) i maleńką papugą Mądralką (pacynka). Nasi bohaterowie spotykają się w klasztornym ogrodzie, który kryje w sobie wiele tajemnic i śladów związanych z życiem świętych. W samym środku ogrodu znajduje się „aureoloskop” z pięknymi witrażami. Aureoloskop uruchamia się, kiedy wujcio Nikodem opowiada dzieciom historię danego świętego czy błogosławionego. Prezentowane przykłady z życia świętego zwracają dzieciom uwagę na takie wartości i cnoty jak: altruizm, czystość, poświęcenie, męstwo, pobożność, hojność i wiele innych.

 

KIM SĄ BOHATEROWIE AUREOLI?

Zakonnik Nikodem, nazywany przez dzieci Wujciem, to człowiek renesansu: ogrodnik, cieśla, muzyk, rzeźbiarz, historyk sztuki, a także świetny kucharz, od lat zajmujący się hagiografią – żywotami świętych.

Dzieci: Karolinka Iskierka i Piotruś Promyczek to wesołe rodzeństwo, które uwielbia bawić się w przyklasztornym ogrodzie. Choć same są jeszcze małe, roztaczają opiekę nad papużką. Uczą się niesienia pomocy słabszemu i mniejszemu. Podobnie tak jak święci i błogosławieni chcą być dobre, chociaż nie zawsze im to wychodzi.

Papużka Mądralka ujmuje widzów swoją ambicją i pracowitością. Z przekorą malucha powtarza, że jest już duża i marzy o zostaniu najlepszą z najlepszych papużek.